Akik a gint kovácsolják

Utolsó kommentek:

Kelly és a szexi dög 2020.04.10. 15:38:09

Most már csakazértis Lillet vermut!

Bejegyzés: A tökéletes Quarantini

O.Ádám 2018.09.18. 13:26:33

@Zetor 2000: Persze, szakmai fogalomként létezik, mint az égetett szesz szinonimája. Csak ahogy megfogalmaztad, úgy nézett ki, mintha valami törvényes italfajta lenne, és zöldségből nem készülhetne :)

A sima „párlat” megnevezés a pálinkafőzdék címkéin látszólag tényleg előfordul, de ez csalóka – ilyenkor külön, sőt, két külön sorba írják a megnevezést. Tehát amikor a címkén külön szerepel mondjuk a „cékla” és a „párlat”, a megnevezés valójában akkor sem párlat, hanem céklapárlat :)

Bejegyzés: Hogyan készül a gin?

Zetor 2000 2018.09.17. 19:38:04

@O.Ádám:
"A valóságban nincs olyan italkategória, hogy egyszerűen „párlat”.
Ezzel nem én, hanem egy felnőtt(képzési) könyv anyaga száll szembe:
Antal B. Gábor - Bádonyi Mihály - Szőke szabolcs: Professzionális bártender (ISBN 978-963-637-254-5)
És akkor idézem:
"A párlatok, és a párlatokból készült szeszesitalok
Ez az az italkategória, amit a köznyelvben tömény italoknak, égetett szeszeknek illetve rövid italoknak neveznek, azonban szakemberként tudnunk kell, hogy az egész Európai Únióra kiterjedő egységes szabályozás szerint ezekre az úgynevezett "szeszes ital törvény" előírásai vonatkoznak, melybe a párlatok és az azokból, illetve azok felhasználásával készült összetett (kompozit) italok tartoznak.

Az italkategóriát azért nevezzük párlatoknak, mert az a lényegük, hogy magasabb alkoholtartalommal rendelkeznek, mint amit egyszerű elsődleges illetve esetleges másodlagos erjesztéssel el lehet érni. ...Ezt alkoholkoncentrációval, azaz desztilláció műveletével, magyarul: a lepárlással érjük el. Ennek a folyamatnak az eredménye tehát a párlat."

Ezek szerint mégiscsak kell lenni valami párlatfélének, még ha a legvacakabb vodka, akkor is...

Én nem azt mondtam, hogy a cimkéjén az van, hogy "párlat", hanem maga adesztillátum az nem kaphat más megnevezést. Amúgy vannak hazai pálinkaházak, akik megküzdöttek a zöldség-gyümölcspiaccal, és párolnak narancsot, céklát,zellert, paradicsomot, medvehagymát satöbbi. Nyilván ezek magyarul megnevezve, a köznapi életben "pálinka" lesz, holott max (gyümölcs)párlat megnevezés illetné őket.
Pálinkás cégeknél sima párlat megnevezéssel láttam.

Mindezek mellett én is pálinkát szeretek inni, valami jóféle házit (most érik a cefre hozzá).
A fentieket nem támadó vagy bántó szándékkal írtam, csak felötlött a polcon egy könyv, amit nem túl rég vettem utoljára a kezembe.
Szóval no offense :) :)

Bejegyzés: Hogyan készül a gin?

Muslicza úr · http://parlatvezetes.blog.hu 2018.09.17. 16:09:15

@O.Ádám: Így van, jól emlékszel, a vátoztatásokat követően is meghagyták ezt a lehetőséget. Én sem hívom az otthoni főzésem eredményét párlatnak, magától értetődően pálinkázgatunk és nem párlatozgatunk. :-)

Bejegyzés: Hogyan készül a gin?

O.Ádám 2018.09.17. 10:37:49

@Muslicza úr: Hogy hogyan lehet nevezni valamit, ami nem kerülhet kereskedelmi forgalomba, abban semmilyen törvény nem hatályos. Hogy a házipálinkát csak párlatnak lehetne nevezni, az jogilag értelmezhetetlen. Éppen ezért ezt nem is mondja ki semmilyen törvény, hanem egy sajátos törvényértelmezésből fakad ez az állítás. Senkit nem lehet megbüntetni érte, hogyha (akár sajtóban!) pálinkának nevezi a nem kereskedelmi pálinkát. (Arról már nem is beszélve, hogy maga az Értelmező Szótár mit mond a pálinkáról...) Egyébként javíts ki, ha most már nem így van, de úgy emlékszem, a bérfőzető pálinkáját máig is felvásárolhatja adóraktár, majd forgalomba hozhatja pálinkaként, ha megfelel a szabályozásnak.

Bejegyzés: Hogyan készül a gin?

O.Ádám 2018.09.17. 10:03:21

@Zetor 2000:
„[...] de a hivatalos nevük ezeknek "párlat" lehet maximum.
Zöldségből maximum vodka lehet.”

A valóságban nincs olyan italkategória, hogy egyszerűen „párlat”. Ha narancsból főznek (bár persze magyar üvegházas narancsból narancspálinkát is lehetne főzni!), akkor az hivatalosan a gyümölcspárlat nevű kategóriába tartozik (feltéve, hogy megfelel a gyümölcspárlat egyéb szabályainak – ellenkező esetben egyszerűen „szeszes ital”), címkézni pedig narancspárlat néven kell.

A zöldségekből készült párlatok szintén ebbe a „gyümölcspárlat” kategóriába tartoznak, ami a gyakorlatban nem okoz zavart, mert címkézni viszont alapanyag szerint kell, pl. „zellerpárlat”, „vegyes zöldségpárlat”, stb.

Vodkának pedig azt lehet címkézni, ami megfelelő tisztaságú finomszesz, függetlenül attól, hogy miből főzték.

Bejegyzés: Hogyan készül a gin?

Emmett Brown 2018.09.16. 20:19:47

@Muslicza úr: igen, pont emiatt a klasszik melyik a gyümölcs melyik a zöldség téma miatt kérdeztem :), amikor kóstoltam, habozás nélkül hívták pálinkának. A köznyelv tényleg rugalmasabb, mégsem fogom az erdélyi barátomat felnyomni védjegybitorlásért :)

Bejegyzés: Hogyan készül a gin?

Muslicza úr · http://parlatvezetes.blog.hu 2018.09.16. 19:20:28

@Emmett Brown: Mert nem gyümölcs, hanem zöldség, ebből kifolyólag csak párlat készülhet belőle. Ebből mindig vita kerekedik, mert gyümölcsön és zöldségen mást ért a köznyelv és mást a tudomány. Ha a tudomány mondaná meg a tutit, akkor a dinnye zöldség, a paradicsom gyümölcs lenne a termésük osztályozása alapján.
Egyébként a ma hatályos jogi szabályozások értelmében csak kereskedelmi főzde tud előállítani pálinkát. Bárki más, még ha ugyanazon cefréből is főzi le a kontyalávalót, csak párlatként nevezheti azt, legyen az magán-, vagy bérfőzető. De mindegy is, a köznyelv mindig okosabb és rugalmasabb, úgyhogy az is pálinka. ;-)

Bejegyzés: Hogyan készül a gin?

Emmett Brown 2018.09.16. 19:02:37

@Zetor 2000: köszi a kiegészítést. Azt tudod esetleg, hogy a paradicsomból készült tömény miért párlat?

Bejegyzés: Hogyan készül a gin?

Zetor 2000 2018.09.16. 18:28:37

@Emmett Brown: A pálinkatörvény elég jól meghatározza, hogy ne készülhessen akármiből pálinka. _Hazai_gyümölcsből_ kell készülnie, nem akármiből. Ezért nincs "banán pálinka" meg "narancs pálinka". Ezeket is lehet cefrézni, akár idehaza is, le is főzhetjük a pálinkafőzőnkön, de a hivatalos nevük ezeknek "párlat" lehet maximum.
Zöldségből maximum vodka lehet.

Bejegyzés: Hogyan készül a gin?

Emmett Brown 2018.09.16. 17:18:32

A pálinka kvázi végtelen féle gyümölcsből és zöldségből készülhet, az is elég sokszínű az én olvasatomban

Bejegyzés: Hogyan készül a gin?

Muslicza úr · http://parlatvezetes.blog.hu 2018.09.16. 16:17:27

@Csaba Dezséri: Köszi Csaba, most rávilágítottál, hogy fáradtan ne posztoljon az ember, pont az ellenkezőjét akartam bizonyítani a kuktás példával... :-) Ha jól emlékszem, a Mount Everesten, ahol alacsonyabb a légnyomás, már kb. 70 Celsius fokon forr a víz. Korrigáltam. thx. :-)

Bejegyzés: Hogyan készül a gin?

Muslicza úr · http://parlatvezetes.blog.hu 2018.09.16. 15:51:11

@GöTi: Köszönöm, javítottam. A szegfűbors inkább egyfajta melegséget kölcsönöz a ginnek a maga kis pikáns íz és illatvilágával, míg a szegfűszeg a fűszerességet tudja erősíteni. Valahogy rákattan az ember ezekre a fűszerekre ha már egyszer kipróbálta őket. A szegfűbors állandó lakó lett a fűszeres polcon itthon, vadételekben mindig használom, de már a vasárnapi húsleves is pikánsabbá szokott válni tőle. :-)

Bejegyzés: Hogyan készül a gin?

Csaba Dezséri 2018.09.16. 15:50:04

"Végezetül egy viszonylag újszerű lepárlási módszer (bár az illóolajok elkészítésére már évszázadok óta használják): aki már főzött kuktában, az tudja, hogy azzal gyorsabban és alacsonyabb hőfokon készíthető el a vacsora. Ennek oka, hogy a légnyomás növelésével a folyadékok forráspontja csökken."

Szerintem - és a fizika szerint is - a nyomás növekedésével a folyadékok forráspontja NŐ. A kuktában pont azért készül el gyorsabban az étel, mert magasabb hőmérsékletet lehet benne elérni, mint a normál légnyomáson.

Bejegyzés: Hogyan készül a gin?

GöTi 2018.09.16. 15:08:53

..."a fűszerességet pedig a fahéjnak, a kardamomnak vagy adott esetben a szegfűnek. "

Szegfűszeg, szegfűbors lesz az inkább tippem szerint - vagy valóban a virágot használnák ízesítésre?

Bejegyzés: Hogyan készül a gin?

O.Ádám 2018.09.16. 09:05:50

Az EK rendelet azt is előírja ,hogy „az ízében a borókaíz domináljon”, illetve „feltéve, hogy a borókaíz domináns marad”. Azt hiszem nem vitás, hogy ez sok újhullámos ginre egyáltalán nem igaz. Az ouzóra, az akvavitra vagy a pastisra is igaz, hogy bármilyen fűszert bele lehet tenni (és az utóbbi kettőnél a gyártási eljárás is pont olyan lazán szabályozott, mint a ginnél), de a kötelező összetevőiknek nemcsak ott kell lenniük, hanem ugyanúgy uralniuk kell az ízt,, mint ahogy a gin ízét a borókának.

A kisüzemek úgy próbálják a legsokszínűbb italfajtává tenni a gint, hogy nem tartják be a szabályozását. (Az ilyen érzékszervi előírásokat persze más italoknál sem szokták erőltetni a hatóságok, pedig létezik olyan, hogy hatósági érzékszervi vizsgálat.) Ezek a főzdék önkényesen tágítják a gin kategóriáját, mert enélkül – úgy látszik – nem elég sokszínű. Persze hogy ez a jelenség jó vagy rossz, arról lehet vitatkozni.

Bejegyzés: Hogyan készül a gin?

Cpt. Flint 2018.06.18. 10:12:34

"La Mancha csatorna", aha... ez az, amin Don Quijote volt az árvízi hajós? :P

Bejegyzés: A gin története – utazás a Beefeater gyár múzeumában, avagy a genevertől a London Dry Gin-ig
süti beállítások módosítása